• budynek2.png
  • IMG_3379.JPG
  • klasa.jpg
  • rpa.png
  • rpab1.png
  • rpab2.png

Ponad 300 książek przekazanych na oddziały szpitalne, konkurs plastyczny, w którym udział wzięło 85 uczniów z 6 szkół podstawowych, koncert uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie, przedstawienie aktorów Sceny Polskiej z Czeskiego Cieszyna oraz stworzenie 2 murali w Oddziale Pediatrycznym – to efekty zakończonego projektu „Wrażliwi na sztukę”!

Projekt realizowały uczennice Monika Macura z klasy 1c i Maria Hajek z klasy 1a LOTE oraz Magdalena Piwocha – uczennica klasy 3B cieszyńskiego Kopera.

Rankiem 6 marca 2017 r. dziewczyny zjawiły się na Oddziałach Pediatrycznym i Chirurgicznym dla Dzieci w Szpitalu Śląskim w Cieszynie, by przekazać zebrane w ramach projektu książki oraz materiały plastyczne. Uczennice pod okiem koordynatora projektu – Pani Katarzyny Piwochy – zorganizowały dla małych pacjentów wspólne śpiewanie piosenek i czytanie bajek.

Po południu w sali konferencyjno-szkoleniowej Szpitala Śląskiego w Cieszynie odbyła się uroczystość, na której obecni byli: Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie Czesław Płygawko, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego TE Aleksandra Trybuś-Cieślar, wiceprezes Zarządu Rejonowego PCK w Cieszynie Tomasz Piwocha, Ordynator Oddziału Pediatrycznego Tomasz Dyrda oraz nagrodzeni uczniowie, pacjenci i mieszkańcy miasta.

Dyrektor Czesław Płygawko podziękował za wybranie Szpitala Śląskiego na głównego beneficjenta projektu „Wrażliwi na sztukę”.

– Cieszę się, że młodzież zwróciła uwagę na potrzeby małych pacjentów, którzy poza leczeniem potrzebują także zabawy wywołującej uśmiech, i dzięki której zapomną o niedogodnościach pobytu w szpitalu. Gratuluję wspaniałego pomysłu i pragnę wyrazić ogromną wdzięczność za budzącą podziw inicjatywę, która rozpromieniła twarze naszych małych pacjentów. Mam jednocześnie nadzieję na dalszą owocną współpracę – mówił podczas spotkania dyrektor Szpitala Śląskiego.

Za trud włożony w organizację przedsięwzięcia dziękował młodzieży Ryszard Macura, burmistrz Cieszyna, który sprawował patronat nad całością projektu.

– Nie tylko jako burmistrz, ale także jako nauczyciel doceniam takie inicjatywy i jestem wdzięczny, że młodzież jest wrażliwa na potrzeby innych i stara się tą wrażliwość w społeczeństwie obudzić - dziękował w trakcie uroczystości.

Do udziału w projekcie dziewczyny pozyskały wielu partnerów:

  • Szpital Śląski w Cieszynie, który był zarówno beneficjentem projektu, jak i gospodarzem koncertu - Państwową Szkołę Muzyczną w Cieszynie, dzięki której uczestnicy koncertu mogli posłuchać gry utalentowanych dzieci, które uczą się w szkole muzycznej
  • Szkołę Sztuki i Myślenia w Cieszynie, której uczniowie przez kilka dni malowali murale na korytarzu oddziału pediatrii w cieszyńskim szpitalu
  • Scenę Polską Teatru w Czeskim Cieszynie, którego aktorzy zaprezentowali podczas koncertu przedstawienie pt. „Pchła Szachrajka”
  • Oddział PCK w Cieszynie, dzięki któremu pozyskano materiały papiernicze do kącika czytelniczego na oddziałach pediatrii i chirurgii dziecięcej
  • Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”, w którym przygotowano wystawę najlepszych prac uczniów w konkursie plastycznym.

Zapraszamy na stronę projektu na FB „Wrażliwi na sztukę” – oglądajcie zdjęcia i polubcie koniecznie!