• ban06.jpg
  • ban07.jpg
  • ban08.jpg
  • ban09.jpg
  • ban10.jpg
  • ban11.jpg

Działanie „Biblioteka bez specjalnego nadzoru” w ramach projektu „Transgraniczny Portal – edukacja przez teatr i literaturę” zakończony! Uczniowie z Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego z Czeskiego Cieszyna oraz Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego z Cieszyna zostali zaproszeni do wielu wydarzeń mających upowszechniać i popularyzować czytelnictwo.

Pierwszym działaniem był maraton „Noc z książką i filmem czeskim”, podczas którego czytano książki w języku czeskim i polskim, a następnie oglądano filmy „Przygody dobrego wojaka Szwejka” i „Butelki zwrotne” w języku czeskim z polskimi napisami.

W ramach projektu odbyły się także warsztaty plastyczne „Tworzenie lapbooka” prowadzone przez Panią Agatę Chromik – kierownika Biblioteki Pedagogicznej w Cieszynie oraz warsztaty „Moja zakładka do książki”, podczas których techniką decoupage uczniowie tworzyli drewniane zakładki z pomocą Pani Katarzyny Pastuchy ze sklepu „Od A do ZET” w Cieszynie.

Ostatnim wydarzeniem w ramach „Biblioteki bez specjalnego nadzoru” było „Jesienne spotkanie z poezją”. Młodzi ludzie mogli wysłuchać nie tylko recytacji własnych wierszy przez lokalne poetki Krystynę Kurzycę i Magdę Bocek, ale i przeczytać swoje własne utwory.

Do realizacji tych zadań niezbędne było uzupełnienie zbiorów bibliotecznych o tomy z zakresu polskiej i czeskiej literatury pięknej oraz rewitalizacja pomieszczenia biblioteki szkolnej w LOTE. Nowoczesne podejście do kultury to również projektowanie przyjaznej przestrzeni do jej poznawania, stąd zakup mebli i modernizacja pomieszczenia biblioteki szkolnej wraz z przyległą czytelnią.