• ban06.jpg
  • ban07.jpg
  • ban08.jpg
  • ban09.jpg
  • ban10.jpg
  • ban11.jpg

W piątek 8 czerwca 2018 r. w naszym liceum odbył się Dzień Chemii, zorganizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. W ramach wspólnego świętowania, ku chwale tej jednej z najważniejszych dziedzin współczesnej nauki, gościliśmy zacnych gości z wyżej wymienionej organizacji oraz finalistów konkursu na prezentację multimedialną „Chemia dla bystrzaków”.

Wśród nich znalazły się nasze koleżanki z LOTE: Marysia Hajek i Adrianna Gabryś, których to pracę pt. „Aspiryna” szanowne Jury wybrało jako najlepszą. Kolejne miejsca zajęli przedstawiciele następujących instytucji: Górnośląskiego Centrum Edukacji w Gliwicach (m. II), Polskiego Gimnazjum im. J. Słowackiego w Czeskim Cieszynie (m. III), Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle oraz dwie reprezentacje z I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego w Cieszynie (z czego jedna wyróżniona nagrodą publiczności).

Mieliśmy też okazję wysłuchać niezwykle ciekawego wykładu pana prof. dr hab. inż. Jacka Kijeńskiego na temat ochrony środowiska i nowoczesnych metod otrzymywania wodoru i węgla. Następnie zaprezentowały się uczennice klasy 1b: Julia Krzenek i Karolina Hernik, które w bardzo przyspieszonej wersji (z powodów organizacyjnych; nie ujęło to rzecz jasna jakości występu dziewczyn) przybliżyły nam zagadnienie dotyczące cząstek elementarnych oraz zachęciły do zainteresowania się naszym nowopowstałym „Kółkiem Młodego Chemika”, zrzeszającym młodych pasjonatów nauki, które powstało z inicjatywy pani Wioletty Wędrowczyk-Zamarskiej. Zajęcia oficjalnie zaczną się we wrześniu br.

Oprócz tego uczniowie seminarium chemicznego prowadzili warsztaty, na których można było doświadczyć jak chemia, która kojarzy się zazwyczaj z nudnym rozwiązywaniem zadań (niesłusznie!), może okazać się niezłą zabawą.

Na koniec, po raz kolejny, mogliśmy doznać kulturalnych uniesień podczas występu naszej szkolnej grupy teatralnej, która zaprezentowała sztukę Sławomira Mrożka „Męczeństwo Piotra O’Heya”. Młodzi aktorzy z LOTE jak zwykle pokazali się z najlepszej strony. Ich przygotowaniem zajmowała się pani Katarzyna Słupczyńska.

Całej organizacji imprezy, zarówno od strony logistycznej, formalnej jak i merytorycznej, podjęła się nasza niezastąpiona pani Wioletta Wędrowczyk-Zamarska. Wszystkim organizatorom jak i zaproszonym gościom serdecznie dziękujemy za owocną współpracę!

Katarzyna Piwko, klasa 1b