• budynek2.png
  • IMG_3379.JPG
  • klasa.jpg
  • rpa.png
  • rpab1.png
  • rpab2.png

W dniu 20 kwietnia 2016 roku uczniowie LOTE uczestniczyli w „Dniu przedsiębiorczości”, organizowanym w Polsce po raz trzynasty przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości przy współpracy z Kancelarią Prezydenta RP. Jego ideą jest włączenie środowiska przedsiębiorców w edukację młodych ludzi oraz stworzenie nowatorskiej płaszczyzny przekazywania młodzieży wiedzy o funkcjonowaniu na rynku pracy.

Od wielu lat uczniowie klas pierwszych pod opieką Katarzyny Piwochy przygotowują się do uczestnictwa w tym wydarzeniu. W bieżącym roku młodzież LOTE pierwsze kroki w dorosłość stawiała na stanowiskach lekarza, weterynarza, pielęgniarki, radcy prawnego, dziennikarki, geodety, fotografa czy nawet pilota linii lotniczych.

Aż 10 osób zainteresowanych kierunkiem medycznym spędziło ten dzień w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Pobyt w szpitalu rozpoczął się od spotkania z Adamem Śliżem Pełnomocnikiem Dyrektora ds. Techniczno - Gospodarczych, który zapoznał uczniów z zasadami funkcjonowania szpitala. Charakterystykę pracy oddziałów przedstawił Pełnomocnik ds. Medycznych dr n. med. Jerzy Zientek. Specyfikę pracy lekarzy zaprezentował praktykantom lek. Tomasz Rykała z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, z kolei Agata Sadowska-Mętel, Pielęgniarka Naczelna, przedstawiła kulisy zawodu pielęgniarki i położnej. Odbyło się również szkolenie dla uczniów z zakresu profilaktyki zakażeń, poprowadzone przez pielęgniarkę Leokadię Gawlas (czy wiecie, że na dłoniach człowieka liczba komórek bakterii może wahać się od 40.000 do 5 milionów na 1 m² skóry!!). Po wysłuchaniu części teoretycznej uczniowie udali się na oddziały i do pracowni szpitalnych, gdzie mogli przyjrzeć się pracy kadry medycznej, a także z bliska zapoznać się z funkcjonującą w szpitalu nowoczesną aparaturą medyczną. Praktykanci gościli na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, na Oddziale Anestezji i Intensywnej Terapii, w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej (analizowane były obrazy z kolonoskopii), na Oddziale Chirurgii Dziecięcej oraz na Oddziale Geriatrycznym. Po poszczególnych oddziałach oprowadzały uczniów pielęgniarki oddziałowe oraz lekarze, którzy również udzielali wielu ciekawych informacji. Podczas pobytu była też okazja, by obejrzeć filmy o historii i teraźniejszości cieszyńskiego szpitala.

„Dzień Przedsiębiorczości był dla mnie bardzo udany. Osoby, które spotkałam utwierdziły mnie w przekonaniu, że to jest właśnie to, czym chcę się zajmować w przyszłości. Przemili pracownicy wdrożyli mnie w istotę zajęć, odpowiedzieli na nurtujące pytania i obalili część mitów, krążących wokół ich zawodu. Jeśli miałabym okazję, skorzystałabym jeszcze raz.” – wspomina Marcelina.