• budynek2.png
  • IMG_3379.JPG
  • klasa.jpg
  • rpa.png
  • rpab1.png
  • rpab2.png

W piątek 22 kwietnia 2016 r. w naszym liceum zjawili się obecni trzecioklasiści z wielu gimnazjów powiatu cieszyńskiego. Lekcje otwarte, warsztaty językowe, laboratoria i pokazy przygotowane dla zaproszonych gości, miały przekonać ich, że nauka w LOTE to zajęcie twórcze, ciekawe i rozwijające.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

Najpierw dyrektor Lidia Pałac zaprezentowała ofertę dla klas pierwszych na przyszły rok szkolny 2016-17, zaś germanistka Justyna Sobota przybliżyła gimnazjalistom nowość w ofercie LOTE – międzynarodowy program nauczania języka niemieckiego DSD II (DEUTSCHES SPRACHDIPLOM).

Po tych informacjach gimnazjaliści, pod opieką licealistów, ruszyli na przeróżne warsztaty: chemiczne, biologiczne, matematyczno-fizyczne, historyczne, artystyczne. Zdobywali też Wieżę Babel, gdzie zakosztować mogli językowej różnorodności (j. niemiecki, j. angielski, j. francuski, j. hiszpański, j. rosyjski, j. łaciński)


Wieża Babel zdobyta!

Dzięki warsztatom językowym w czasie Dnia Otwartego LOTE uczniowie mogli zakosztować językowej różnorodności, która jest naszym niekwestionowanym atutem. Nasi goście mieli możliwość poznać Hiszpanię od kuchni, posmakować herbaty z prawdziwego rosyjskiego samowara, spróbować swoich sił w grach językowych z języka niemieckiego, stwierdzić, że łacina towarzyszy nam na każdym kroku. A na koniec posłuchać o niesamowitych podróżach LOTE i o tym, jak używać języków w praktyce w Niemczech, na Korsyce, w RPA, czy na egzotycznej wyspie Reunion.

Tematem warsztatów z języka francuskiego…

… były podróże i kuchnia, czyli kulinarne podróże po Francji. Uczniowie zostali zaproszeni do degustacji francuskich serów, ślimaków z ciasta francuskiego (z serem oraz z jabłkami i cynamonem), tradycyjnych „croissants”. Dla zwycięzców konkursu nagrodą były pyszne crepes au chocolat czyli naleśniki z czekoladą. Nasi goście mieli też okazję, dzięki prezentacji przygotowanej przez uczniów klas drugich LOTE, poznać bliżej dwie wyspy – Korsykę i Reunion.

Warsztaty z języka hiszpańskiego…

… przebiegały nieco inaczej: na dobry początek przedstawione zostały ciekawostki na temat języka hiszpańskiego oraz język hiszpański w liczbach na świecie. Jeśli w ten sposób nie udało nam się trafić do serc naszych kandydatów, wówczas drugim sposobem było dotarcie „przez żołądek do serca” :-) Uczniowie klas drugich LOTE przygotowali 3 potrawy, których głównymi składnikami są produkty pochodzące z Ameryki Łacińskiej, a które dotarły na kontynent europejski dzięki odkryciom geograficznym. Menu składało się z:

  • GAZPACHO (zimny chłodnik andaluzyjski, którego głównym składnikiem są pomidory)
  • TORTILLA DE PATATAS (omlet ziemniaczany, którego głównym składnikiem są ziemniaki). Hiszpanie zajadają się tortillą o każdej porze dnia – jest to najbardziej znana hiszpańska przekąska.
  • GUACAMOLE – tradycyjny sos meksykański na bazie awokado podawany z nachos czyli kukurydzianymi czipsami).


Warsztaty chemiczne…

… odbywały się pod hasłem „Cu(OH)2 – odczynnik uniwersalny”. Niestraszne mu białka, cukry, alkohole polihydroksylowe, aminokwasy, pomimo tego, że lubi popadać w kompleksy przybierając barwy zielone i granatowe. Klasyka, czyli probówka, technika SSC udowodniły młodym chemikom, że dobra zabawa to nie tylko magia i wybuchy, choć i tych na warsztatach nie zabrakło.

Na warsztatach matematyczno-fizycznych…

… uczniowie mieli okazję sprawdzić zastosowanie matematyki i informatyki w fizyce. Wykonali dwa proste doświadczenia, a następnie dokonali analizy pomiarowej, wykorzystując swoją wiedzę z tych przedmiotów. Poznali także niecodzienne zastosowanie matematyki, czyli „Jak grać, żeby wygrać?”.

Warsztaty historyczne…

… przebiegały pod hasłem „Historia moją pasją”. Najpierw obejrzeliśmy prezentację historyczną dotyczącą ciekawostek związanych z II wojną światową. Później był czas na historię żywą. Adam Skałka zaprezentował umundurowanie i wyposażenia żołnierza polskiego z czasów kampanii wrześniowej 1939 roku wraz z oryginalnym karabinem Mauser. Adam należy do grupy rekonstrukcyjnej 4 pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie. Następnie Przemek Plinta zaprezentował współczesne wyposażenie żołnierza polskiego. Przemek należy do Cieszyńskiej Kompanii Obrony Narodowej.