• budynek2.png
  • IMG_3379.JPG
  • klasa.jpg
  • rpa.png
  • rpab1.png
  • rpab2.png

W dniach od 3 do 8 lutego 2014 r. gościliśmy w naszej szkole uczniów z miasteczka L’Ile - Rousse na Korsyce. Była to już ich piąta wizyta w Polsce. Tym razem w ramach partnerskiej wymiany szkół LOTE - Lycée de Balagne przyjechało 19 uczniów i 2 nauczycieli.

Obejrzyj fotorelację

Goście z Korsyki mieszkali jak co roku w domach naszych licealistów i gimnazjalistów. Do Cieszyna przyjechali  w poniedziałkowy wieczór po długiej, ale bardzo urozmaiconej podróży. We wtorek wszyscy punktualnie zjawili się w auli naszej szkoły, gdzie przywitała ich pani dyrektor. Od godziny 8.00 do 9.35 młodzież z Korsyki uczestniczyła w lekcjach chemii, języka polskiego, języka angielskiego, matematyki oraz języka francuskiego. Następnie przy sprzyjającej pogodzie spacerując cieszyńskimi uliczkami poznawali historię miasta, odwiedzili scenę Teatru im. A. Mickiewicza, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich oraz Muzeum Drukarstwa, w którym podczas warsztatów mieli okazję profesjonalnie wykonać własny linoryt.

Środa zarezerwowana była na poznanie Krakowa i Wieliczki, gdzie zwiedzili Kopalnię Soli, krakowski Kazimierz, Wawel oraz Rynek i jego okolice. W czwartek natomiast nasi goście wyjechali do Oświęcimia, gdzie mogli zobaczyć pozostałości byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Piątkowy dzień Korsykanie razem z naszymi uczniami spędzili w górach odwiedzając Chatę u Kawuloka w Istebnej i Skocznię im. Adama Małysza w Wiśle Malince. Ostatnią atrakcją był kulig Doliną Białej Wisełki (z powodu braku śniegu wozami, nie saniami) i pieczenie kiełbasy przy ognisku.

Wielką frajdę sprawiły Korsykanom wspólne popołudnia i wieczory spędzone z polskimi koleżankami i kolegami – gra w kręgle, łyżwy na cieszyńskim lodowisku i spotkanie pożegnalne w piątkowy wieczór. Wczesnym rankiem w sobotę pożegnaliśmy naszych korsykańskich gości, mając nadzieję na szybkie spotkanie… kolejnym razem na Korsyce!