• ban06.jpg
  • ban07.jpg
  • ban08.jpg
  • ban09.jpg
  • ban10.jpg
  • ban11.jpg

16 maja 2018 r. szczęśliwa ósemka uczniów LOTE odebrała dyplomy prestiżowego egzaminu DSD II (czyli Deutsches Sprachdiplom) z rąk niemieckiej koordynatorki programu Pani Niny Diehl, która przekazała też gratulacje od Pani Konsul Niemiec we Wrocławiu Ulrike Klotz i nagrodę dla absolwentki Karoliny Fromm, która najlepiej zdała egzamin.

Przygotowania do egzaminu zaczęły się już dużo wcześniej. Program DSD realizowany jest w naszej szkole od roku szkolnego 2016/17. Jest to międzynarodowy program nauczania języka niemieckiego, oparty o europejskie standardy, którego zdanie na poziomie B2/C1 otwiera drogę na studia w krajach niemieckojęzycznych. Jest on finansowany przez Republikę Federalną Niemiec, a dla uczniów i szkół uczestniczących w programie jest on bezpłatny.

W listopadzie 2017 r. grupa ośmiu maturzystów pod przewodnictwem germanistki pani Justyny Soboty podjęła się przygotowania i napisania pierwszego w LOTE egzaminu DSD II.

O szczegółach można przeczytać w sprawozdaniu „z pierwszej ręki” jednej ze zdających osób – Justyny Bednarczyk:

28. listopada 2017 r. 8 maturzystów LOTE (a wśród nich ja) podeszło do pisemnej części egzaminu DSD II. Składał się on z trzech modułów – słuchania, czytania i pisania. Po każdym z nich udawaliśmy się na przerwę (i całe szczęście, bo tak długie siedzenie nad kilkoma kartkami dość destrukcyjnie wpływało na naszą psychikę). Trudno powiedzieć, co było dla nas najbardziej skomplikowane, ale wydaje mi się, że pisanie wypracowania stanowiło największe wyzwanie. Jednak słowniki polsko-niemieckie, do których mieliśmy dostęp, przynosiły naszym duszom wewnętrzny spokój. Po przebrnięciu przez egzamin pisemny poczuliśmy ulgę i radość, że mamy jeszcze sporo czasu do drugiej części DSD. Jak się okazało, 6 tygodni to wcale nie tak dużo na przygotowanie prezentacji (tym bardziej jeśli robi się ją w ostatnim tygodniu przed egzaminem). Generalnie część pisemna DSD nie przyniosła nam tyle stresu, co część ustna, która miała miejsce 9. stycznia 2018 r. (również w naszym liceum). Każdy z nas zdawał ją o innej godzinie. Ogólnie trwała ona od 08:30 do 13:20. Na przygotowanie Kurzvortragu każdy miał 20 minut. Tematy były różne, ale bardzo przyjemne. Pomimo tego, że wszystkim szło naprawdę nieźle, byliśmy zestresowani bardziej niż kiedykolwiek. Dlatego też późniejsze przedstawianie prezentacji miało zbawienny wpływ na nasze samopoczucie (bo wiedzieliśmy, co mówić i nie musieliśmy cały czas improwizować). Gdy po 13:20 okazało się, że WSZYSCY w ósemkę zdaliśmy na poziom C1, radości nie było końca. Jak widać, ciężka praca pod okiem Pani Justyny Soboty bardzo się opłaciła, a „Deutsch ist in”, więc certyfikat DSD na pewno nam się w życiu przyda!