• budynek2.png
  • IMG_3379.JPG
  • klasa.jpg
  • rpa.png
  • rpab1.png
  • rpab2.png

Spotkanie w Wiedniu

Tym razem spotkanie z uczniami z RPA nastąpiło 17.12.2015 r. w Wiedniu, gdzie udała się grupa uczniów LOTE wraz germanistką Justyną Sobotą, aby wspólnie zwiedzić miasto, a potem zabrać gości do Cieszyna.

Zobaczyli Schonbrunn, Belvedere, Katedrę św.Szczepana, Christkindlmarkt. W Cieszynie byli w późnych godzinach nocnych, ale już w piątek rano stawili się w szkole, aby wspólnie realizować projekt "Wie schmeckt DACH". Nad wizytą honorowy patronat objął Ambasador Republiki Południowej Afryki w RP Simon Ntombela.

 

Goście z RPA w Cieszynie

Uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły Paul Roos w Stellenbosch w RPA gościli u nas w dniach od 17 grudnia do 28 grudnia 2015 r. Program, przygotowany i zrealizowany pod kierunkiem germanistki Justyny Soboty, a przy współpracy uczniów i ich rodziców, był bardzo atrakcyjny. Brak śniegu nie zepsuł nastrojów, a gościnność i ciepło świątecznych domów zrekompensowały figle naszej aury.

W czasie 11 dni pobytu w Polsce staraliśmy się pokazać naszym gościom wszystko, co najciekawsze w naszej okolicy. Był więc Cieszyn poznawany w czasie gry miejskiej. Kraków z Wawelem, Kościołem Mariackim i Rynek również w przedświątecznej atmosferze. Ostrawa z zabytkowym kompleksem przemysłowym i koncertem bożonarodzeniowym. Były Beskidy z Istebną i Koniakowem, kulturą góralską, kuligiem i przyjęciem regionalnym z muzyką i śpiewami. Tylko śniegu nie było.

Jednak najważniejszy wymiar wymiany, to nie liczne wycieczki, chociaż bardzo atrakcyjne. Najważniejszą wartością było wspólne spędzanie czasu, wymiana interkulturowa, porozumienie młodzieży we wszystkich możliwych językach. Udało się to znakomicie, jako że goście zakwaterowani byli u nas w domach i mieli możliwość doświadczyć zarówno codzienności jak i zwyczajów świątecznych.

Wspólne projekty dostarczyły również wielu niezapomnianych chwil. Zrealizowaliśmy projekt językowy "Wie schmect DACH? czyli Jak smakują kraje niemieckojęzyczne?". Projekt historyczny obejmował obejrzenie filmu "Lista Schindlera", następnie zwiedzenie muzeum w Krakowie. Z powodu braku śniegu trzeba było skorygować plany zajęć sportowych, które okazały się równie atrakcyjne: nauka jazdy na deskorolkach, wspólny trening rugby. Najsmakowitszym projektem było wspólne pieczenie ciasteczek cieszyńskich. Okazuje się, że przy odpowiednim przygotowaniu i pod kierownictwem uczennic LOTE, nawet uczniowie szkoły męskiej PRG są w stanie przygotować tradycyjne cieszyńskie specjały, które uświetniły nasze wigilijki szkolne. A na finał przedświątecznego spotkania w szkole rozbrzmiała "Cicha noc" we wszystkich nauczanych w LOTE językach, ale też oczywiście w języku naszych gości: Afrikaans.

Mamy nadzieję, że nasi goście powrócą, żeby zobaczyć śnieg, i że będą tęsknić za gościnną Polską i Cieszynem. Już w lutym rewizyta - z LOTE do RPA!