• budynek2.png
  • IMG_3379.JPG
  • klasa.jpg
  • rpa.png
  • rpab1.png
  • rpab2.png

W 2016 roku LOTE nawiązało współpracę z V LO i LO im. M. Reja w Bielsku-Białej. Celem współpracy był wyjazd młodzieży na warsztaty S’Cool LAB organizowane przez CERN w Genewie. Było to nie lada wyzwanie. Chętnych na udział w warsztatach jest co roku ogromna ilość (180 osób przypada na jedno miejsce). Uczniowie klas trzecich LOTE – seminarzyści z fizyki, którzy chcieli wziąć udział w tej naukowej wyprawie, musieli napisać listy motywacyjne w języku angielskim.

Z pomocą pani Beaty Boboli oraz Dagmary Mielke, listy zostały dopracowane i przesłane do Bielska, aby stamtąd wspólnie z listami pozostałych uczniów z bielskich szkół mogły zostać wysłane do Szwajcarii.

Szczęście nam dopisało! Nasza wspólna aplikacja została rozpatrzona pozytywnie – początek warsztatów wyznaczono na 3-go marca 2017 roku. Przygotowania do warsztatów uczniowie zaczęli już w styczniu. Wszyscy założyli konta na platformie edukacyjnej CERN, a następnie wypełnili testy oraz ankiety udostępnione przez CERN.

1-go marca 2017 r. rozpoczęliśmy naszą podróż. Pierwszą noc spędziliśmy w Offenburgu w Niemczech, blisko granicy szwajcarskiej. Rano wyruszyliśmy do Genewy, gdzie pierwsze kroki skierowaliśmy na wystawę „Mikrokosmos” znajdującą się na terenie CERN. Wieczorem zwiedzaliśmy Genewę.

3-go marca o godzinie 9.00 rozpoczęliśmy warsztaty. Naszym menagerem był Alex, który przedstawił nam program zajęć (oczywiście w języku angielskim). Warsztaty składały się z dwóch etapów. Do południa uczniowie wykonywali jedno doświadczenie, a po przerwie kolejne dwa. Pierwsze doświadczenie polegało na zbudowaniu komory mgłowej, która służy do wykrywania cząstek w powietrzu. Wszystkie grupy świetnie poradziły sobie z tym zadaniem, dzięki czemu mogliśmy obserwować tory cząstek, których nie widać „gołym okiem”.

W drugim doświadczeniu młodzież badała właściwości promieniowania X. Mogliśmy sprawdzić w jakim stopniu promieniowanie jest pochłaniane przez różne substancje oraz jaki wpływ ma na żywność.

W trzecim doświadczeniu uczniowie mieli okazję poznać zasadę działania lampy oscyloskopowej i posterować elektronami. Dzięki temu zrealizowali małą powtórkę przed maturą.

Między doświadczeniami pojechaliśmy obejrzeć CSM Detector, który jest częścią LHC (Wielkiego Zderzacza Hadronów). Detektor znajduje się 100 metrów pod ziemią, gdzie zjechaliśmy specjalną windą. Tylko 15 tygodni w roku trwa przerwa w doświadczeniach i akurat trafiliśmy na moment, gdy detektor był otwarty i wymieniano w nim główną część. Mieliśmy okazję pooglądać wnętrze tego giganta. Było to niesamowite przeżycie!

W sobotnie przedpołudnie zwiedziliśmy Genewę, po czym wyruszyliśmy w bardzo długą podróż powrotną (jedyne 19h). Pomimo tego warto było odwiedzić CERN!

 

Uczestnicy