• ban06.jpg
  • ban07.jpg
  • ban08.jpg
  • ban09.jpg
  • ban10.jpg
  • ban11.jpg

W dniach od 8 do 13 kwietnia 2018 r. uczniowie LOTE mieli okazję udać się na wymianę młodzieży do Berlina i Poczdamu. Wyjazdy do Niemiec – realizowane od  wielu już lat – uznawane są za tradycję naszej Szkoły. Zanim dotarliśmy do celu, odwiedziliśmy Wittenbergę. Spędziliśmy tam około 2 godziny, zwiedzając miejsca związane z życiem Marcina Lutra. Następnie pojechaliśmy do Poczdamu, gdzie przywitali nas nasi niemieccy rówieśnicy wraz ze swoimi rodzicami.

Kolejnego dnia, mieliśmy okazję zapoznać się z ich szkolnym życiem.

Hermannswerder to ewangelickie gimnazjum, założone w 1908 roku. Szkoła mieści się na półwyspie. Uczniowie na co dzień dojeżdżają do niej na rowerach, następnie wsiadają na prom, a po 5 minutach są na miejscu.

Sam budynek sprawia niesamowite wrażenie. Jest zbudowany w stylu neogotyckim. Obok znajduje się niewielki ewangelicki kościół, internat oraz hospicjum.

Tradycja, uczestnictwo w nabożeństwach są ważną częścią życia szkolnego. Jednak instytucja ta jest otwarta dla wszystkich dzieci, bez względu na wyznanie, pochodzenie społeczne czy etniczne.

Uczniowie opowiadali nam, że grono pedagogiczne kładzie duży nacisk na imprezy kulturalne i sportowe. Jest to szkoła, w której młodzież ma wiele możliwości rozwoju. Chór, zajęcia sportowe, artystyczne, naukowe, teatralne oraz muzyczne, odgrywają bardzo ważną rolę. W szkole uczy się około 670 uczniów. Dzięki swojej lokalizacji na półwyspie Hermannswerder jest wyjątkowa. Stare drzewa na szkolnym podwórku i bliskość wody pozwalają młodzieży doświadczać natury bezpośrednio o każdej porze roku. Ławki i chodnik wzdłuż pasa trzcinowego zapraszają do relaksu podczas przerw i wolnego czasu lub do nauki na świeżym powietrzu. Mimo, iż Poczdam jest dużym miastem, w okolicach szkoły można poczuć się swobodnie i odpocząć od codziennego biegu. W czasie pobytu mieliśmy okazję zwiedzić Berlin. Stolica Niemiec zrobiła na nas ogromne wrażenie. Najpierw udaliśmy się do Neues Museum. Następnie zwiedziliśmy Reichstag, w którym dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat polityki tego państwa. Do Poczdamu wróciliśmy pociągiem, po czym wspólnie udaliśmy się do domu jednego z naszych przyjaciół, na imprezę pożegnalną. Miła atmosfera, pyszne jedzenie i interesujący ludzie z innych wymian z Holandii i Wielkiej Brytanii- to wszystko sprawiło, że trudno było nam się rozstać.

Wymiana pozwoliła nam poznać wielu nowych znajomych, zwiedzić ciekawe miejsca oraz doświadczyć codzienności naszych zachodnich przyjaciół i ich rodzin. Przede wszystkim mogliśmy podszlifować język niemiecki oraz angielski. To jedna z przygód, które na pewno pozostaną długo w naszej pamięci. :)

Hanna Cieślar, Karolina Somerlik (klasa 2a)