• ban06.jpg
  • ban07.jpg
  • ban08.jpg
  • ban09.jpg
  • ban10.jpg
  • ban11.jpg

W poniedziałek, 4.03.2019 r. grupa uczniów naszej szkoły wraz z Panią Dagmarą Mielke wyruszyła w podróż do tajemniczej Krzyżowej, by zgłębić tajniki pojęcia „zrównoważonego rozwoju” oraz zielonego życia z możliwe jak najmniejszymi szkodami dla planety. Wzięliśmy udział w tygodniowym projekcie adresowanym do młodzieży: „Local in Global: Welcome to Krapova” finansowanym w ramach funduszu Erasmus+ a organizowanym przez niemiecką fundację Kreisau-Initiative.

Nasza grupa dotarła do Krzyżowej nieco po czasie, przez niewielkie komplikacje z związku z lokalizacją, jednak – jak to mówią – lepiej późno, niż wcale. Na miejscu przywitał nas uroczy kompleks budynków o zagadkowych nazwach, jak „obora”, czy „stajnia”. Urokliwa okolica okazała się skrywać wyjątkową historię, którą mieliśmy zgłębić podczas „polowania” po Krzyżowej następnego dnia. Wcześniej jednak poprzez szereg różnych aktywności nawiązywaliśmy więź z nowymi znajomymi, uczestnikami projektu z Niemiec, Mołdawii i Armenii.

Iva Johanna i Charlotte – prowadzące zajęcia, zadbały o to by zaangażować młodzież. Poprzez różnorodne gry i ćwiczenia poznawaliśmy tajniki GDP, śladu, jaki pozostawia na Ziemi każdy z nas oraz czym różni się ekonomia, której celem jest „więcej”, a której „lepiej”.

Jakby tego było mało, w trakcie naszego pobytu w Krzyżowej mieliśmy okazję odwiedzić Eco farmę i poczuć na własnej skórze, jak to jest żyć w zgodzie z naturą, jej tempem i czerpać ze wszystkiego, co nam oferuje.

Najciekawszym działaniem była dwudniowa gra symulacyjna, w której wcielaliśmy się w mieszkańców fikcyjnego post-industrialnego miasta o nazwie Krapowa. Każdy z nas dostał do odegrania rolę – musiał „wejść w buty” danej postaci np. lokalnego hodowcy warzyw, właściciela drukarni, burmistrza miasta, czy pracownika szpitala. Razem mieliśmy znaleźć najlepsze rozwiązania dla naszego miasta, które znalazło się w trudnej sytuacji zarówno ekonomicznej, jak i ekologicznej. Wspólnymi siłami, z różnymi celami, doprowadziliśmy do realizacji trzech projektów, które miały poprawić kondycję miasteczka.

Oprócz intensywnych dyskusji, nasz pobyt obfitował w różne aktywności wieczorne, jak wieczór kulturowy, podczas którego przedstawialiśmy nasz kraj i naszą kulturę, ognisko, a także pożegnalne party w sobotę.

Myślę, że wyjazd ten na długo zapadnie w naszej pamięci. Zakiełkowały tam nowe przyjaźnie, zdobyliśmy wiedzę, która pomoże nam żyć w mniej szkodliwy sposób. Jesteśmy wdzięczni, że dane nam było wziąć udział w tym wyjątkowym projekcie i kto wie - może jeszcze kiedyś zawitamy do Krzyżowej?

Nina Woźniak – klasa 2C / uczestniczka projektu /