• ban06.jpg
  • ban07.jpg
  • ban08.jpg
  • ban09.jpg
  • ban10.jpg
  • ban11.jpg

Pod koniec roku szkolnego, w ramach współpracy naszego liceum z I LO im. M. Kopernika w Katowicach, 31 maja 2019 r. piętnaścioro uczniów LOTE miało okazję, wraz z uczniami z Katowic, uczestniczyć w wyjeździe na obóz naukowy do Francji.

Po drodze zwiedzili Strasburg, a tam m.in. Katedrę Notre Dame oraz budynek Parlamentu Europejskiego i Rady Europy i wypłynęli w rejs stateczkiem malowniczym kanałami miasta.

Kolejnego dnia uczestnicy zobaczyli Luksemburg. 2 czerwca uczniowie wzięli udział w zajęciach na cmentarzu Pere Lachaise oraz poznali historię armii francuskiej w Musée de l'Armée oraz zobaczyli grób Napoleona. Ulicą artystów i licznych sklepików z pamiątkami wspięli się na wzniesienie do Bazyliki Sacré-Coeur. Była tam możliwość obejrzenia panoramy miasta. Po powrocie do miejsca noclegu chętni mogli uczestniczyć w mszy świętej, ponieważ noclegi zorganizowane były w Centrum Dialogu prowadzonym przez Zakon Pallotynów w miejscowości Monttmorency pod Paryżem.

Następnego dnia obozu naukowego uczniowie mieli okazję sprawdzić zdobytą wiedzę w praktyce – dokładnie wpływu siły odśrodkowej i bezwładności na ludzkie ciało, interakcji człowieka z delfinami i fokami oraz historii starożytnego Rzymu i współczesnego tańca. Wszystko to w Parc Astérix pod Paryżem.

4 czerwca za cel została obrana Normandia. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z zakresu historii, geografii oraz wychowania fizycznego. Obejrzeli wnętrze katedry Notre Dame w Rouen. Potem podczas podróży autobusem uczestnicy podziwiali wspaniałą architekturę miasta, ogromne mosty wzniesione nad ujściem Sekwany, a także piękne formy geograficzne jakimi są np. klify. Najodważniejsi mogli wykąpać się w wodach kanału La Manche. Na koniec, wszyscy zrobili sobie zdjęcia przy wieży Eiffla.

Następnego dnia licealiści zobaczyli Luwr. Muzeum, niestety, wypełnione było ludźmi do tego stopnia, że te trzy godziny, które uczestnicy otrzymali na zwiedzanie, nie wystarczyły, by zanurzyć się i posmakować pełni tego cudownego i majestatycznego miejsca. Kolejnym punktem programu były zajęcia w centrum Sciences et Industrie. Uczestnicy mieli za zadanie znaleźć odpowiedzi na zadane w karcie pracy pytania.

Po powrocie do Montmorency ks. Jerzy, zarządca ośrodka, przygotował uczniom i wychowawcom kolację francuską. W jednym z ostatnich dni obozu uczestnicy podziwiali wspaniałe obrazy w Muzeum D’Orsay. Następnie spacerkiem przeszli zobaczyć opactwo Saint-Germain Paris oraz zniszczoną Katedrę Notre Dame. Potem metro zawiozło uczniów i opiekunów na najsłynniejszą paryską ulicę - Champse Elysee, gdzie można było zjeść obiad, zakupić pamiątki oraz zrobić zdjęcie pod Łukiem Triumfalnym. Wyjazd pozostawił wiele wspomnień i stanie się pretekstem do dalszego zwiedzania Francji.