fbpx
  • ban06.jpg
  • ban07.jpg
  • ban08.jpg
  • ban09.jpg
  • ban10.jpg
  • ban11.jpg

„Nie o to chodzi…, ale ja się mogę przeziębić!” – nie wiedzieć czemu, to jedna z ulubionych kwestii wykonawców spektaklu „Męczeństwo Piotra O’Heya” wg S. Mrożka w reżyserii K. Słupczyńskiej. Premiera miała miejsce 30 listopada 2017 r. w Auli Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie.

Słowa te wypowiada w finałowej scenie umęczony Piotr O’Hey, siedzący w balii i usiłujący dokonać kąpieli, podczas gdy w jego domu obywa się polowanie na tygrysa znajdującego się (?) w łazience.

Wokół bohatera gromadzą się kolejni goście, chcący ugrać swój polityczny (przedstawiciel MSZ), edukacyjny (nauczyciel), urzędniczy, komercyjny (dyrektor cyrku) lub naukowy interes. Drzwi nieustannie się otwierają, dom, w którym bohater nie ma już nic do powiedzenia, staje się własnością wszystkich, życie O’Heya staje się własnością wszystkich, nawet jego niechybna śmierć nie jest już tylko jego sprawą. Do tego jeszcze tajemniczy starzec z Syberii, symbol tęsknot do wolności uwikłanego - w sprawy wagi nie do końca jasnej – bohatera, wykrzykujący: „ W step będziemy szli! Gleba! Ruń!”. I gotowy dramat. Absurd, groteska, czarny humor i wszystko to, za co od lat uwielbiany jest Mrożek. Młodzi aktorzy rewelacyjnie wyczuwają charakterystyczne mrożkowskie klimaty, a samo wykonanie, poprzedzone wieloma próbami i wielogodzinnymi dyskusjami na temat ukrytych sensów tekstu, świetne. Nie jest łatwym zadaniem zrobić spektakl, w którym każda z postaci jest inna, ma swój charakter, indywidualność, gdzie sens poszczególnych scen opiera się na niuansach dialogu, relacjach między postaciami. Młodzi aktorzy wykonali swoje zadanie bardzo dobrze.

Pomysł spektaklu narodził się wraz z projektem transgranicznym Edukacja przez Teatr i Literaturę, który LOTE realizowało razem z uczniami i nauczycielami Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie. Finał Wehikułu Teatralnego, bo tak nazywało się działanie w ramach projektu, odbył się w Auli LOTE, a uświetnili je swoim spektaklem także uczniowie zza Olzy. Swoje Atomice, wyreżyserowane przez Władysława Kubienia, oparli na opowiadaniach tego samego autora, bo taki był zamysł wspólnych działań. Świetna, pełna humoru i wychwytująca absurdy rzeczywistości propozycja zespołu Gimnazjum Polskiego również spotkała się z niezwykle życzliwym przyjęciem publiczności.

Oba spektakle powtórzone zostały 1 grudnia w KS Strzelnica w Czeskim Cieszynie, a 6 grudnia młodzież z obu szkół wybrała się do Krakowa, gdzie w teatrze Scena STU obejrzała świetnego Rewizora wg M. Gogola.

Wszyscy uczestnicy projektu mają nadzieję na dalsza współpracę, która na pewno nastąpi.