• ban06.jpg
  • ban07.jpg
  • ban08.jpg
  • ban09.jpg
  • ban10.jpg
  • ban11.jpg

100-lecie Niepodległości to wielkie wydarzenie. Wymaga bardzo poważnego i odpowiedzialnego podejścia, nie tylko od polityków czy obywateli, ale także od tych, którzy w sposób artystyczny chcą się włączyć w uroczyste obchody. Stanęliśmy zatem przed nie lada wyzwaniem. Spektakl, który przygotowywaliśmy, miał być pokazany 24 listopada w ramach III Śląskiego Forum Ewangelickiego w Bielsku-Białej.

Kiedy przystępowaliśmy do współtworzenia scenariusza, którego autorką była Katarzyna Słupczyńska, dyskutowaliśmy nad tym, czym jest Niepodległość dla współczesnego młodego pokolenia. Czy wielkie święto, w którym mamy uczestniczyć, jest tylko kolejną patriotyczną imprezą, czy też warto zastanowić się nad tym, co tak naprawdę dziś znaczy Wolność. Scenariusz powstawał powoli, w oparciu o wypowiedzi uczniów, rozmowy, konsultacje historyczne. Kiedy powstał, każdy z młodych aktorów był w stanie podpisać się pod nim. Głównym motywem spektaklu była burzliwa dyskusja uczniów, dotycząca przygotowywanej na apel z okazji odzyskania Niepodległości prezentacji. Temperaturę sporu dyskretnie studził nauczyciel historii ( w tej roli Grzegorz Przybyła), przywołując fakty historyczne i sprowadzając gorące spory na właściwe, twórcze tory. Spotkanie niepostrzeżenie przerodziło się w rodzaj historycznej i obyczajowej dramy, w której młodzi ludzie wcielili się w uczestników tamtych wydarzeń. Pojawili się Michejda, Reger, Londzin, Kiedroniowa, Kłuszyńska, Sojkowa. Dom Narodowy w Cieszynie, gdzie odbyła się Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego. Wiec z emocjonującymi odezwami do rodaków i Rotą Marii Konopnickiej. Nie mogło zabraknąć również biskupa Burschego (Adam Jaronicki), na którego czekano w Cieszynie w pamiętnym 1918 roku oraz Jana Łyska, młodego legionisty, poległego w czasie I wojny światowej, autora „Śpiących rycerzy”. Spektakl wzbogaciła oprawa multimedialna uzupełniająca sceny teatralne.

Obchody tak niezwykłego wydarzenia to praca, która wymaga przede wszystkim zaangażowania intelektualnego, emocjonalnego i edukacyjnego. Tylko wtedy ma to sens i tylko wtedy ma szansę pozostać w pamięci jako coś, co jest wartościowe i ważne. A 100-lecie odzyskania Niepodległości na pewno na to zasługuje.

Co z tą Niepodległością?
Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Słupczyńska
Obsada: Grzegorz Przybyła, Adam Jaronicki, Uczniowie LOTE
Wykonanie prezentacji, realizacja światła i dźwięku: Łukasz Wesołowski