• ban06.jpg
  • ban07.jpg
  • ban08.jpg
  • ban09.jpg
  • ban10.jpg
  • ban11.jpg

W dniach 23.09–28.09 Anno Domini 2018 odbyła się wymiana Cieszyn – Berlin – Poczdam, w której uczestniczyli uczniowie klas 1 i 2 liceum. Nasi zachodni goście przybyli po południu, około godziny 17:00 i zostali zakwaterowani u swych polskich gospodarzy.

W przeciągu całej wymiany wszyscy uczniowie uczestniczący w wymianie odwiedzili Kraków, w którym nie było wiele czasu na zwiedzanie, ale co chyba ważniejsze, na zaprezentowanie polskiej gastronomii było go w sam raz.

Niemcy mogli zobaczyć również Cieszyn podczas gry miejskiej, zwiedzić kopalnię GUIDO w Zabrzu, w której nawiasem mówiąc zobaczyć można było pana Gowina oraz tradycyjnie, ale i obowiązkowo, goście już tym razem bez towarzystwa strony polskiej, pojechali do Oświęcimia, by poznać i zobaczyć na własne oczy były obóz koncentracyjny Auschwitz.

Uczniowie, by ocieplić nieco atmosferę i stosunki międzynarodowe, organizowali poza planowym czasem wycieczki, w tak zwanym czasie wolnym, różnorodne aktywności, a były to między innymi: Ognisko u Adama Skałki, (któremu należą się serdeczne podziękowania, gdyż nie przyjmował on oficjalnie nikogo z wymiany, ale nieoficjalnie przyjął na swą działkę około 30 osób), wyjście na Karaoke do Browaru Cieszyńskiego oraz kręgle i oczywiście mecz o homeryckim znaczeniu, który to Niemcom udało się po długiej walce zremisować ze stroną Polską.

Całość wymiany zakończyło pożegnanie uczniów na dworcu w Czeskim Cieszynie.

Wszyscy, raczej jednogłośnie, choć z tym również można by polemizować, stwierdzili, iż ten tydzień z Niemcami był bardzo udany i nie mogą doczekać się wyjazdu do Niemiec.