fbpx
  • ban06.jpg
  • ban07.jpg
  • ban08.jpg
  • ban09.jpg
  • ban10.jpg
  • ban11.jpg

23 września 2023 roku obchodziliśmy 30-lecie naszej Szkoły. Z tej okazji powstało wydawnictwo okolicznościowe, a oficjalna uroczystość miała miejsce w Kościele Jezusowym w Cieszynie. Nabożeństwo, podczas którego kazanie wygłosiła ks. Wiktoria Matloch (absolwentka LOTE), a w ołtarzu – oprócz ks. M. Brzóski – był również ks. Piotr Sztwiertnia (także absolwent LOTE), miało bardzo uroczysty charakter.

W części artystycznej zagrał ARTIS Symphony Orchestra pod dyrekcją Jean-Claude Hauptmanna. Były także jubileuszowe przemówienia oraz życzenia i gratulacje: Prezesa TE – Jacka Soboty, Biskupa Diecezji Cieszyńskiej Kościoła EA – ks. dra Adriana Korczago oraz zaproszonych dyrektorów szkół.

W tym roku odbyła się 10 jubileuszowa wymiana z RPA. W dniach od 26. marca do 4. kwietnia 2023 r. już po raz 5 gościliśmy w LOTE uczniów i nauczycielki z naszej partnerskiej szkoły Paul Roos Gymnasium https://paulroos.co.za/. My również mieliśmy okazję być już 5 razy w Stellenbosch w Republice Południowej Afryki. Nasza najodleglejsza i najbardziej egzotyczna wymiana ma już długą bo 15 letnią tradycję, a początki współpracy (najpierw tylko online) sięgają 2008 roku.

W tym roku dodatkową atrakcją i wyzwaniem dla nas jako organizatorów była wizyta studyjna uczniów i nauczycieli ze szkoły Põlva Gümnaasium (https://pg.edu.ee/) w Estonii, z którą od września realizujemy wspólny projekt eTwinningowy z języka niemieckiego. Przybyli oni w ramach programu Erasmus+ na job shadowing, by podpatrzeć nasze metody uczenia i nauczania oraz wymienić się swoimi doświadczeniami.

Trójka cieszyńskich licealistów zainicjowała współpracę z domami opieki społecznej w Cieszynie w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii”.

Jej celem jest rozwój praktycznych umiejętności z zakresu zarządzania projektami u młodych ludzi oraz inspiracja do aktywności społecznej. Zadaniem uczestników jest zrealizowanie projektu społecznego zmieniającego na lepsze lokalne otoczenie. Każdy finalista otrzymuje międzynarodowy certyfikat rozpoznawalny i honorowany na całym świecie.

Uczniowie LOTE biorący udział w tegorocznej edycji Olimpiady Przedsiębiorczości mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach merytoryczno-mentoringowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Celem warsztatów było przedstawienie sposobów praktycznego wykorzystania wiedzy zdobytej podczas przygotowań do olimpiad, a także pokazanie możliwych ścieżek rozwoju kariery zawodowej.

Jak pisał ks. Franciszek Michejda w przedmowie do Dziejów Kościoła Ewangelickiego w Księstwie Cieszyńskim „Przeszłość jest podstawą przyszłości”.
Pielęgnujemy tę przeszłość pamiętając o Patronie TE - w przeddzień Święta Reformacji na grobie ks. Franciszka Michejdy w Nawsiu zostały złożone kwiaty.