fbpx
  • ban06.jpg
  • ban07.jpg
  • ban08.jpg
  • ban09.jpg
  • ban10.jpg
  • ban11.jpg

Joel Kojma zwycięzcą XV. finału Jdi w Pradze

Po czterech etapach konkursu Joel zakwalifikował się do ścisłego finału w Pradze, który odbywał się online od 26 do 30 września 2021 r. Pokonał tam uczestników z 12 krajów Europy i został zwycięzcą prestiżowego europejskiego konkursu „Jugend debattiert international”.

„Młodzież debatuje” to konkurs skierowany do młodych ludzi z krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej, którzy mogą wyrażać swoje poglądy i opinie debatując na ciekawe, nieraz kontrowersyjne tematy w języku niemieckim.

Tematy debat w czasie tygodnia finałowego były bardzo zróżnicowane: Czy wprowadzić podatek cukrowy na napoje? Czy e-sport powinien znaleźć się na olimpiadzie? Czy pobierać kaucję na telefony komórkowe? Po finałowy: Czy ograniczyć kadencję szefów rządów? Wymagały one od uczestników bardzo dobrego przygotowania merytorycznego no i oczywiście świetnej znajomości języka niemieckiego. W finale Joel debatował z Bułgarką, Czechem i Rumunem występując na pozycji Contra 1, która pozwoliła mu rozwinąć siłę jego argumentów i przyniosła mu zwycięstwo.

Obejrzyj debatę (od 22 minuty):

 

Do debaty przygotowywała Joela nasza germanistka pani Justyna Sobota i nasza zaprzyjaźniona nauczycielka z Niemiec pani Ursula Seybold.

Uczniowie LOTE uczestniczą w konkursie „Jugend debattiert international” od 5 lat, czyli od kiedy jesteśmy w sieci szkół DSD, przygotowujących do egzaminów DSD (Deutsches Sprachdiplom).

W poprzednich edycjach Jdi brali udział: jako pierwsza Dominika Pietrzyk w Zabrzu, następnie Maria Wiśniewska, Jakub Hazuka, Patryk Wójtowicz i Aleksander Weinbrenner w Opolu. W roku pandemicznym na ZOOMie: Paulina Wisełka, Wiktoria Glück i Adrian Duchniak, który dostał się do finału ogólnopolskiego i znalazł się wśród 4 najlepszych debatantów i debatantek w Polsce.

Konkurs „Jugend debattiert in Mittel-, Ost- und Südosteuropa” to jedyny skierowany do uczniów w krajach Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej niemieckojęzyczny konkurs przeprowadzany w formie debat. Projekt wzmacnia rolę debaty jako sposobu demokratycznego prowadzenia dyskursu i wspiera aktywną wielojęzyczność w Europie. Organizatorem konkursu są Goethe-Institut, fundacja Gemeinnützige Hertie-Stiftung oraz ZfA Niemiecka Centrala Szkolnictwa Zagranicznego.

Hasło Konkursu brzmi „Demokracja potrzebuje obywateli o krytycznym spojrzeniu, którzy mówią, co myślą, ale także umieją słuchać i dyskutować w sposób rzeczowy ze stanowiskiem innych, kierując się zasadami fair play”.

Bardzo cieszymy się z sukcesu Joela i serdecznie mu gratulujemy!