fbpx
  • ban06.jpg
  • ban07.jpg
  • ban08.jpg
  • ban09.jpg
  • ban10.jpg
  • ban11.jpg

W poniedziałek 16 września 2019 r. już po raz jedenasty uczniowie LOTE wyruszyli w podróż na Korsykę w ramach szkolnej wymiany partnerskiej LOTE - Lycée de Balagne. Po długiej, wielogodzinnej podróży (autokarem i promem) powitała nas słoneczna Bastia, w której spędziliśmy kilka godzin spacerując po starym porcie, średniowiecznej twierdzy i Placu Saint – Nicolas. Do L’Ile-Rousse dotarliśmy dopiero wieczorem, po 31-godzinnej podróży.

Wszyscy zostali ciepło przyjęci przez korsykańskie rodziny. Ten dzień stał się początkiem wspaniałej przygody, która nauczyła nas wiele o ludziach i kulturze, niedostępnej dla zwykłych turystów.

Pierwszy dzień naszego pobytu na Korsyce spędziliśmy w L’Ile - Rousse czyli w mieście, w którym znajduje się nasze partnerskie Lycée de Balagne. Po przywitaniu pani dyrektor i śniadaniu w szkolnej stołówce udaliśmy się do kościoła by posłuchać tradycyjnego polifonicznego śpiewu korsykańskiego, a także dowiedzieć się nieco o jego historii oraz rodzajach. Następnie udaliśmy się do Klubu Sportów Wodnych (Club Nautique), w którym rozkoszowaliśmy się „przejażdżką” kajakami. Mieliśmy możliwość skoczenia ze skał, z której oczywiście skorzystaliśmy.

Czwartek był kolejnym dniem pełnym przygód naszej korsykańskiej wymiany. Rozpoczęliśmy go wyjazdem do Calenzany, gdzie zwiedziliśmy Domaine Orsini, czyli winnicę, w której pokazano nam jak robi się konfitury, cukierki nugat oraz oczywiście wino. Tych wszystkich pyszności dane nam było spróbować zaraz po zwiedzaniu. Gdy nacieszyliśmy nasze podniebienia korsykańskim muskatem oraz słodyczami i konfiturami, każdy z nas miał możliwość zrobienia zakupów w tej właśnie winiarni. Szczęśliwi, zapakowaliśmy kartony pełne pyszności do autobusu i ruszyliśmy w stronę Calvi. Po dotarciu na miejsce zobaczyliśmy pomnik Krzysztofa Kolumba oraz wspięliśmy się na cytadelę, z której można było ujrzeć przepiękny widok na morze i port. Spacer po cytadeli zakończył się zejściem na starą część miasta i również zwiedzeniem tej części. Wycieczkę do Calvi zakończyliśmy spacerem na plażę, na której można było poleżeć w piasku i podziwiać widoki lub tak jak kilku z nas wskoczyć do wody i popływać w morzu.

Ostatni pełny dzień pobytu na Korsyce wykorzystaliśmy na wypoczynek. Tym razem towarzyszyli nam nasi korespondenci. Rano przejechaliśmy doo portu w Saint Florent, aby udać się na plażę Lotu i Saleccia. Przepłynęliśmy na wyspę statkiem turystycznym i udaliśmy się w wędrówkę. Maszerując wzdłuż brzegu mogliśmy nacieszyć się wspaniałymi widokami. Na plaży spędziliśmy parę godzin na zabawie i odpoczynku, korzystając z ciepłego, czystego morza i widoku zieleni, która nas otaczała. Po powrocie do portu, zwiedziliśmy nieco Saint Florent, a następnie udaliśmy się do Île Rousse, by tam zjeść wspólną kolację w międzynarodowym towarzystwie.

Rankiem, w sobotę 21 września wyruszyliśmy w równie męczącą, długą drogę powrotną. Nie obyło się bez łez i wzruszających pożegnań z korsykańską młodzieżą, z którą zdążyliśmy się bardzo zżyć. Zarówno podróż morska i lądowa obyła się bez komplikacji. Dodatkowo mieliśmy okazję spędzić parę chwil w malowniczym Livorno i zakosztować oryginalnych, włoskich dań. Do Cieszyna dotarliśmy cali i zdrowi w godzinach popołudniowych.

Wymiana z Lycée de Balagne była niepodważalnie niezwykłym przeżyciem zarówno dla polskiej jak i zagranicznej młodzieży. Była to okazja do poznania nowej kultury od kulis i wglądu w życie specyficznej i unikatowej społeczności korsykańskiej, a również do szlifowania umiejętności porozumiewania się w języku francuskim. Dodatkowo ta wymiana, jak każda inna, była okazją do nawiązania międzynarodowych przyjaźni.

Redagowały: Konstancja Ogierman, Martyna Blacha, Marianna Kusy