• ban06.jpg
  • ban07.jpg
  • ban08.jpg
  • ban09.jpg
  • ban10.jpg
  • ban11.jpg

Od pięciu lat nasze liceum współpracuje w ramach partnerskiej wymiany szkół z Lycée de Balagne na Korsyce. Uczniowie obu szkół spotykają się dwa razy w roku – w lutym w Cieszynie, we wrześniu w L’Ile – Rousse. Nasz ostatni wyjazd miał miejsce w dniach od 16 do 22 września 2013 r.

Podróż była bardzo długa, drogę z Cieszyna do Livorno pokonaliśmy autobusem, w Livorno natomiast wsiedliśmy na prom Corsica Ferries, którym przepłynęliśmy do Bastii. Podróż promem przebiegała „burzliwie” ponieważ na morzu szalał sztorm (rzecz rzadko spotykana na Morzu Śródziemnym). W końcu po wielogodzinnej podróży dojechaliśmy do celu. Każdy marzył tylko o jednym – aby odpocząć.

W Lycée de Balagne uczy się młodzież z całego regionu, w związku z tym nasi uczniowie zakwaterowani byli w promieniu 30 km od L’Ile – Rousse. Program pobytu na Korsyce był ciekawy. Zwiedziliśmy wytwórnię wody mineralnej Zilia, posiadłość Orsini, której specjalnością jest produkcja słodyczy, konfitur i wina. Byliśmy w mieście Calvi, miateczku leżącym nad piękną zatoką, nad którą góruje imponująca cytadela. Ponadto w Calvi znajdują się koszary Legii Cudzoziemskiej – 2 Pułk Powietrznodesantowy. Nasi licealiści i gimnazjaliści zwiedzili również edukacyjny park Galea. Dzięki ciekawym ekspozycjom poznali historię Korsyki, jej tradycje, zwyczaje, kulturę, ale także mieli okazję zobaczyć wiele egzotycznych roślin pochodzących z różnych zakątków świata.

Poza zwiedzaniem uczniowie LOTE i GTE mieli możliwość aktywnego uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych. Był również czas na plażę i kąpiel w morzu. Bardzo ciekawy okazał się wieczór karaoke, podczas którego zdecydowanie prym wiodły uczennice naszej szkoły.

Ale wszystko co dobre szybko się kończy. W sobotni poranek pożegnaliśmy naszych znajomych z Korsyki i udaliśmy się do Bastii. Zwiedziliśmy malownicze stare miasto i okolice portu, po czym wyruszyliśmy w podróż powrotną. Tym razem o wiele spokojniejszą.