fbpx
  • ban06.jpg
  • ban07.jpg
  • ban08.jpg
  • ban09.jpg
  • ban10.jpg
  • ban11.jpg

16 grudnia 2021 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla najlepszych wikipedystów oraz otwarcie wystawy w Sali Centrum Polskiego na „Fasalówce” w Czeskim Cieszynie.

Projekt „Śląsk Cieszyński w Wikipedii” prowadził zespół Edukacji w Stowarzyszeniu Wikimedia Polska z inicjatywy Centrum Polskiego przy Kongresie Polaków w Rep. Czeskiej, przy współpracy z zespołem Edukacji Wikimedia Czechy. Celem projektu było zainspirowanie uczniów do samodzielnego, odpowiedzialnego tworzenia treści w Wikipedii, co umożliwia im poznawanie dziedzictwa swojego regionu, kulturowo i historycznie bogatego, a o którym informacji na Wikipedii jest nadal niewiele, jak i wzajemnego poznawania siebie oraz społeczności doświadczonych wikipedystów.

Zwieńczeniem projektu było nagrodzenie i wyróżnienie uczniów podczas wystawy. Laureatami pierwszych trzech nagród w konkursie fotograficznym stali się uczniowie szkół Towarzystwa Ewangelickiego: Filip Radziszewski (LOTE) - pierwsze miejsce, Maja Stępień (SPTE) - drugie miejsce, Ana da Costa (LOTE) - trzecie miejsce, a także pierwsze miejsce za najlepsze nowe utworzone hasło “Żywotek” i najlepszy wkład edycyjny w polskojęzycznej Wikipedii. Na wystawie zostało też wyróżnione hasło Macieja Nowaka (SPTE) za hasło „Państwowa Szkoła Muzyczna im. Ignacego Paderewskiego w Cieszynie”. Dodatkowo, podczas projektu, Dominik Woltman (LOTE) stworzył hasło „Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie”.

Projekt rozpoczął się 16 września 2021 r. warsztatami online, kiedy uczniowie ósmych klas Szkoły Podstawowej i pierwszych klas Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego połączyli się z Klarą Sielicką-Baryłką, specjalistką ds. edukacji Wikimedia Polska, oraz uczniami z Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie i Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Hażlachu. Do projektu również dołączyły Szkoła Podstawowa i Przedszkole Gustawa Przeczka z Polskim Językiem Nauczania w Trzyńcu.

W ramach projektu zainteresowani uczniowie szkół Towarzystwa Ewangelickiego wzięli udział w warsztatach w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, prowadzonych przez zespół działu edukacji Wikipedii i wikipedystów z Polski i z Czech oraz podczas lekcji szkolnych pod okiem Zofii Sobczyńskiej, poznając niezbędne umiejętności z zakresu edytowania wirtualnej encyklopedii i dodawania materiałów graficznych na wolnej licencji na Wikimedia Commons.

Wsparcie dla projektu i młodzieży zaoferowały również instytucje kulturowo-oświatowe działające na rzecz rozwoju Śląska Cieszyńskiego w szerokim zakresie, m.in. Książnica Cieszyńska, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Biblioteka Tschammera. W ramach spotkań odbyły się wizyty w tych instytucjach, spacer po Cieszynie wszystko pod okiem przewodników.

Tak się też złożyło, że podczas realizacji projektu Wikipedia Polska właśnie w Cieszynie świętowała swoje 20. urodziny, a dzięki wpisom, które również powstały m.in. podczas projektu, Wikipedia Polska może pochwalić się już ponad 1 500 000 hasłami! Więc każda młoda osoba biorąca udział w projekcie „Śląsk Cieszyński w Wikipedii” ma powód do dumy.

Wiosną, Wikipedia Polska planuje kolejną akcji edukacyjną “(NIE) znane kobiety w Wikipedii”. Będzie to okazja do wzbogacenia Wikipedii o hasła dotyczące kluczowych kobietach z regionu Śląska Cieszyńskiego – wszystkich chętnych uczniów SPTE i LOTE do stworzenia haseł zapraszamy!

Wystawa na „Fasalówce” potrwa do końca roku 2021, kiedy zacznie swoją podróż po szkołach po obu brzegach Olzy.

https://wikimedia.pl/blog/2021/11/28/wikipedia-na-slasku-cieszynskim-zobaczcie-czyj-artykul-zostal-nagrodzony/

https://wikimedia.pl/slask-cieszynski-w-wikipedii/

Hasło "Żywotek" na Wikipedii

 

Ana da Costa – prawnuczka Janiny Marcinkowej – w sukni z jej haftem

 

 

Filip Radziszewski, Dagmara Mielke / LOTE

 

 

Maciek Nowak / SPTE – Szkoła Muzyczna w Cieszynie

 

 

Maja Stępień i jej zdjęcie – 2 nagroda

 

 

Maja Stępień / SPTE

 

 

Zwycięskie zdjęcia uczniów LOTE / Ana da Costa i Filip Radziszewski