fbpx
  • ban06.jpg
  • ban07.jpg
  • ban08.jpg
  • ban09.jpg
  • ban10.jpg
  • ban11.jpg

Zespół teatralny LOTE powstał podczas realizowania zajęć artystycznych w ramach projektu unijnego, stąd nazwa, która odnosi się żartobliwie zarówno do genezy powstania zespołu, jak i sposobu działania grupy. Nasza praca jest bowiem wyznaczana przez realizację konkretnych projektów teatralnych.

Weźmy dowolną pustą przestrzeń i nazwijmy ją „nagą sceną”. Niechaj w tej przestrzeni porusza się człowiek, i niechaj obserwuje go inny człowiek. I to już wszystko, czego trzeba, by spełnił się akt teatru. Tak Peter Brook, angielski reżyser, jeden z najwybitniejszych twórców współczesnego teatru, widzi istotę tej sztuki. Nie jesteśmy w stanie przenieść w nasze działania wszystkich elementów jego idei, ale tę jedną spełniamy na pewno: ideę nagiej sceny. Nasze spektakle dalekie są od estetyki wielkich dekoracji, bogatych strojów czy wyrazistej charakteryzacji. Zależy nam przede wszystkim na uczciwej, teatralnej pracy, w której liczy się prawda, szczerość, oddanie. Człowiek, jego emocje, relacje z innymi, to jest to, co może być zaczynem prawdziwej sztuki, bo, jak mówi Tove Jansson: Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są. Teatr jest dla nas formą aktywnej refleksji na światem i nad sobą.

Sięgamy po różny repertuar, nie tylko poważny. Bierzemy na warsztat to, co nas inspiruje, interesuje, co wzbudza refleksje, ale także bawi.

Do spektakli zrealizowanych do tej pory należą m.in.: Kim jestem? (spektakl poetycki), Ożenek M. Gogola, Jubileusz A. Czechowa, Oświadczyny A. Czechowa, Tango S. Mrożka.