fbpx
  • ban06.jpg
  • ban07.jpg
  • ban08.jpg
  • ban09.jpg
  • ban10.jpg
  • ban11.jpg

W dniach 5 oraz 6 grudnia 2019 r. odbyła się wycieczka szkolna, w której brały udział 1 i 2 klasy LOTE. Celem wycieczki było zwiedzanie Brna oraz Wiednia, a także zobaczenie Jarmarku Bożonarodzeniowego w Wiedniu.

Z Cieszyna wyruszyliśmy około godziny 8 i po przyjeździe do Brna, zaczęliśmy zwiedzać. Pierwszym punktem wycieczki było stare miasto oraz Krypta Kapucynów. Następnie zwiedzaliśmy Kościół Piotra i Pawła. Pan przewodnik tłumaczył nam różnice w stylach architektonicznych. Na koniec dnia niewielka część grupy pojechała do pensjonatu Volarik, a reszta grupy udała się do aquaparku. Po powrocie zjedliśmy obiadokolację i poszliśmy do przydzielonych pokoi.

Następnego ranka zaraz po śniadaniu ruszyliśmy do Wiednia. Zwiedzanie rozpoczęło się od przejazdu ulicami miasta, któremu towarzyszyły komentarze przewodniczki. Po zapoznaniu się z ogólną architekturą Wiednia, zatrzymaliśmy się w aby z bliska obejrzeć bajkową kamienicę Hudertwasserhaus, wyróżniającą się nietypowymi krzywymi liniami i pokrytym roślinnością dachem. Kolejnym punktem w programie zwiedzania była Katedra św. Szczepana, zachwycająca bogactwem detali. Z katedry udaliśmy się Albertiny - galerii założonej przez Alberta Sasko-Cieszyńskiego i jego żonę arcyksiężnę Austrii Marię Krystynę. Po obejrzeniu apartamentów pary i zapoznaniu się z historią monarchii Habsburgów, udaliśmy się do opery, gdzie przybliżone zostały nam współczesne zwyczaje Austriaków. Pożegnawszy się z przewodniczką, nastał czas na posiłek, po którym zwiedzaliśmy muzeum historii sztuki, gdzie szczególnie warta uwagi była wystawa prac Caravaggio i Berniniego. Następnie udaliśmy się na tradycyjny bożonarodzeniowy jarmark przed ratuszem, gdzie mieliśmy okazję spróbować świątecznych specjałów i zakupić piękne ozdoby. Przed północą dotarliśmy do Cieszyna, skąd odebrali nas opiekunowie.