• ban06.jpg
  • ban07.jpg
  • ban08.jpg
  • ban09.jpg
  • ban10.jpg
  • ban11.jpg

Wymiana partnerska z Lycée Pierre Poivre w mieście Saint-Joseph w departamencie zamorskim Francji La Réunion to „najmłodsza” wymiana naszych szkół. Prowadzona jest wspólnie z uczniami i nauczycielami I LO im. M. Kopernika z Katowic. Inicjatorami tej wymiany są Małgorzata i Jean-Claude Hauptmann.

Wyspa Reunion leży na półkuli południowej, na Oceanie Indyjskim, pomiędzy Madagaskarem a Mauritiusem. Jest oddalona o 9 tys. km od Polski.

 

Jednak aby do niej dotrzeć, trzeba najpierw wylądować w Paryżu. To jedyne lotnisko w Europie, z którego wylatują samoloty na Réunion. Celem wymiany Cieszyn / Katowice – Réunion są wspólne występy artystyczne (muzyczno-teatralne) młodzieży polskiej i francuskiej. Wymiana skierowana jest do uczniów uczących się języka francuskiego oraz posiadających zdolności artystyczne, chórzystów LOTE/GTE.

Pierwsza wizyta młodzieży z Réunion miała miejsce w maju 2014 r. Na polskie tournée grupa Comédie Musicale przygotowała spektakl muzyczny „Piaf, tu koné?”, który został wystawiony m.in. w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie. Uczniowie LOTE i GTE razem z gośćmi z Réunion wystąpili wspólnie podczas koncertu w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Goleszowie. Finałowym punktem koncertu były tradycyjne tańce z wyspy, do których zaproszona została również publiczność.

Podczas pobytu w Polsce grupa z Réunion zwiedziła Kraków, Katowice, siedzibę ZPiT „Śląsk” w Koszęcinie, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Zamek w Pszczynie oraz Beskidy.

Poza występami i poznawaniem naszego kraju, kilkukrotnie odbywały się warsztaty muzyczne, podczas których uczniowie zaprzyjaźnionych szkół doskonalili swoje głosy i przygotowywali wspólny repertuar. Po dwóch tygodniach nadszedł czas pożegnania. Młodzież z Réunion opuszczała nasz kraj ze łzami w oczach, z nadzieją na szybkie spotkanie na drugiej półkuli.

Uczniowie LOTE i GTE wyjechali na Réunion w czerwcu 2015 r. Ta egzotyczna podróż miała charakter artystyczno-krajoznawczy. Na tę okazję przygotowany został spektakl słowno-muzyczny „Chaja&Edith”, który bardzo spodobał się francuskiej publiczności. Nie zabrakło wspólnych występów młodzieży polskiej i francuskiej, które stanowiły niezwykłe przeżycie i doświadczenie. Piękna i egzotyczna wyspa ma tak wiele do zaoferowania, że na występach nie mogło się skończyć. Grupa uczniów z Cieszyna i Katowic miała okazję poznać wiele pięknych miejsc m.in. Saint-Joseph, Saint-Denis, Saint-Pierre, egzotyczne ogrody w Saint-Philippe, groźne i wzburzone wybrzeże Oceanu Indyjskiego. Nie zabrakło również wycieczki statkiem i spotkania z delfinami, wizyty w obserwatorium żółwi morskich. Punktem kulminacyjnym była wyprawa na czynny wulkan Piton de la Fournaise, położony na wysokości 2632 m n.p.m.

W czasie pobytu na Réunion zostało podpisane porozumienie, które obejmuje dalszą współpracę. Kolejna wizyta gości z drugiej półkuli będzie miała miejsce w maju 2016 r., natomiast młodzieży LOTE/GTE na wyspie w listopadzie 2016 r.