Korsyka – z językiem francuskim przez świat

Uczniowie LOTE po raz pierwszy zetknęli się z językiem francuskim pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Wówczas były to zajęcia nadobowiązkowe, prowadzone w małych grupach. Z czasem zainteresowanie tym językiem zwiększało się, uczniowie zaczęli wybierać go jako język zdawany na egzaminie maturalnym. W ostatnim dziesięcioleciu naszej szkoły francuski stał się obok niemieckiego drugim językiem obowiązkowym.

Poza zajęciami w szkole, od 2009 r. uczniowie uczący się języka francuskiego mają możliwość uczestniczenia w partnerskiej wymianie szkół pomiędzy LOTE oraz Lycée de Balagne z L’Ile-Rousse na Korsyce. Do tej pory uczniowie obu szkół spotkali się czterokrotnie na Korsyce i czterokrotnie w Cieszynie. Dzięki wyjazdom, polska i francuska młodzież ma możliwość poznania systemu nauczania w każdej ze szkół, uczestnicząc w zajęciach lekcyjnych, zwiedzić ciekawe zakątki regionów, w których przebywa. Ponadto uczniowie naszej szkoły mają okazję do praktycznego zastosowania języka francuskiego.

Podczas podróży na Korsykę uczniowie LOTE zwiedzili do tej pory region Balagne, urocze miasteczko L’Ile-Rousse, w którym znajduje się partnerska szkoła, Bastię, Ajaccio, Calvi i wiele innych ciekawych miejsc. Ulubionym zajęciem naszych uczniów jest zawsze kąpiel oraz wyprawy kajakami po błękitnych wodach Morza Śródziemnego. Kilka razy w drodze na Korsykę nasza młodzież miała możliwość zwiedzenia Lazurowego Wybrzeża – Menton, Nice, Monaco i Monte Carlo.

Zaprzyjaźnieni uczniowie z L’Ile – Rousse przyjeżdżając do Cieszyna zwiedzają oczywiście nasze miasto, Kraków, Beskidy, tereny byłego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, a nawet Warszawę. W zamian za kąpiel w morzu, goście z Korsyki chętnie biorą udział w zimowych kuligach, a także uczą się jazdy na nartach.

Najważniejsze w partnerskich wymianach szkół jest nie tylko praktyczne użycie języka francuskiego, ale również poznanie kultury i zwyczajów regionów zarówno Francji jak i Polski.

La Belle Paris

Scroll to Top