Republika Południowej Afryki

Stellenbosch i Cieszyn – Afryka i Polska

„Erfolg ist eine Teamsache”
Otto Happel

Początki współpracy

Jednym z najbardziej atrakcyjnych i egzotycznych partnerstw LOTE jest wymiana z RPA. Początki jej sięgają roku 2008, kiedy to dwie germanistki – p. Justyna Sobota z LOTE i p. Alet Conradie  z Paul Roos Gymnasium w Stellenbosch – spotkały się na seminarium Goethe Institut w Gauting i połączyła je wspólna pasja do e-learningu i nauczania przy użyciu nowych mediów.

Chociaż nasze szkoły znajdują się na dwóch kontynentach, okazało się, że bardzo wiele je łączy, a współpraca jest możliwa dzięki wykorzystaniu platformy Moodle, na której uczniowie LOTE wspólnie ze swoimi kolegami z RPA realizują ciekawe projekty.

Pierwszy wspólny kurs „Auf nach Berlin” otrzymał nagrodę European Language Label za oryginalne, nowatorskie i mające europejski wymiar podejście do nauczania.  Od tego czasu powstały następne kursy (w sumie 13!), gdzie uczniowie mają możliwość  razem uczyć się, wspólnie tworzyć treści, wymieniać się opiniami, komunikować się, jak gdyby byli w jednej klasie. Zaletą kursów jest ich różnorodna tematyka i to, że zwykłe tematy: rodzina, praca, dom itd. nabierają nowego znaczenia i stają się  ciekawe dzięki interkulturowemu kontekstowi  i porównaniom.

Jednakże wymiana nie byłaby tak atrakcyjna, gdyby poprzestano tylko na współpracy online. Do pierwszego historycznego spotkania doszło w roku 2011, w Wiedniu, gdzie wspólnie realizowany był projekt „WWW. Wir Wien Walzer”.

Na przełomie stycznia i lutego 2012 roku miała miejsce pierwsza wizyta uczniów LOTE w Paul Roos Gymnasium, a w czerwcu 2013 uczniowie LOTE gościli młodzież z PRG. Następny wyjazd nastąpił w 2014 r., a w 2015 r. spędziliśmy święta Bożego Narodzenia razem z gośćmi z RPA przy tradycyjnym, polskim, wigilijnym stole. Rewizyta nastąpiła  w lutym 2016 r. O wszystkich niesamowitych przeżyciach, wspaniałej gościnności polskiej i afrykanerskiej, można przeczytać w relacjach uczniów uzupełnionych barwnymi (nieretuszowanymi) zdjęciami.

RPA – kraj tęczy, kraj kontrastów, różnych ras i 11  języków urzędowych

Stellenbosch, gdzie znajduje się nasza szkoła partnerska, to drugie najstarsze miasto w RPA. W czasie pobytu młodzież ma możliwość zwiedzać: Kapsztad z Górą Stołową, Przylądek Dobrej Nadziei, założony przez francuskich hugenotów Franschhoek , pomnik języka Afrikaans w Paarl, szlifiernię kamieni półszlachetnych w Simons Town, Robben Island (gdzie więziony by Nelson Mandela), a przede wszystkim uczestniczyć w lekcjach i realizować wspólne projekty. Jest to jeden z najciekawszych i najatrakcyjniejszych terenów  w RPA zarówno pod względem krajobrazowym, jak i historycznym.


Nasza szkoła partnerska: PRG – Paul Roos Gymnasium

PRG to prestiżowa szkoła męska, która wykształciła wielu mężów stanu, polityków, artystów i sportowców, graczy rugby (narodowego sportu w RPA). Należy do grona szkół PASCH. Szkoła obejmuje klasy od 8-12 i oferuje nauczanie w dwóch językach: angielskim i afrykanerskim. Swoje obiekty sportowe dzieli z Uniwersytetem w Stellenbosch, któremu dała początek. W 2016 r. szkoła  obchodziła swoje 150-lecie powstania. W roku 1993 powstało LOTE, ale też Nelson Mandela i Frederik de Klerk dostali Pokojową Nagrodę Nobla.

Scroll to Top