Wkręceni w świat DSD

Pół roku pełne wyzwań, super przeżyć i sukcesów – auf Deutsch!

Pierwszy semestr już za nami, a jak wyglądał dla naszych grup DSD, realizujących rozszerzony program z języka niemieckiego? To był czas pełen intensywnych wyzwań i niezapomnianych przeżyć. Dzięki naszej przynależności do wielkiej rodziny Pasch – szkół partnerskich Republiki Federalnej Niemiec oraz opiece metodycznej ZfA – Centrali Szkolnictwa Zagranicznego, pod kierunkiem dr Andreasa Grossa, mogliśmy w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje nam program DSD.

Rozpoczęcie przygody z DSD: Wymiana z Poczdamem

We wrześniu gościliśmy uczniów ze szkoły partnerskiej Evangelisches Gymnasium Hermannswerder. Był to niezapomniany czas wspólnej nauki, fascynujących wycieczek w Beskidy i do Krakowa, a także refleksji nad naszą bolesną historią po odwiedzeniu muzeum i miejsca pamięci Auschwitz-Birkenau. Wspólne projekty, takie jak realizacja profesjonalnego programu radiowego o zainteresowaniach młodzieży polskiej i niemieckiej, a przede wszystkim razem spędzony czas pozwoliły uczniom wykorzystać język niemiecki w praktyce i szkolić go z “prawdziwymi Niemcami.”

DSD w akcji: Przygotowania, egzaminy, sukcesy

Już we wrześniu, trzy lata temu, dla obecnych maturzystów rozpoczęliśmy intensywne przygotowania do egzaminu DSD II na poziomie B2/C1. Ten egzamin jest nie tylko potwierdzeniem najwyższych kompetencji w języku niemieckim, ale także otwiera drzwi do studiowania na niemieckich uczelniach wyższych. Z dumą możemy powiedzieć, że mamy absolwentów na uniwersytetach w Erlangen/Nürnberg, ale też w Innsbrucku oraz liczną grupę w Wiedniu, którzy tam studiują dzięki świetnie zdanemu egzaminowi DSD II.

Spotkania z niemiecką kulturą: Konwersacje z native speakerką

Nieocenioną pomocą w przygotowaniach do ustnego egzaminu DSD są konwersacje z native speakerką (a właściwie Muttersprachlerką) panią Urszulą Seybold ze Stuttgartu, która w czasie cotygodniowych, bezpłatnych godzin na Skypie szlifuje z naszymi uczniami ich niemiecki. Jest to niesamowita inicjatywa, która rozwinęła dzięki współpracy w ramach szkół protestanckich, ponieważ pani Seybold pracowała dla organizacji Brot für die Welt. Uczniowie bardzo cenią sobie te pozaszkolne konwersacje, w luźnej, ale bardzo profesjonalnej, pełnej pracy atmosferze. To nie tylko okazja do doskonalenia niemieckiego, ale również do głębszego zrozumienia niemieckiej mentalności, kultury i polityki. Pani Seybold chętnie angażuje się w pracę z naszą młodzieżą, chwaląc ich za świetne przygotowanie, świadome, ambitne podejście do nauki, dobre maniery, a przy tym ciesząc się z kontaktu z młodymi, wrażliwymi ludźmi.

Egzaminacyjne wyzwania: Zgrana społeczność DSD

W listopadzie odwiedził nas koordynator programu DSD, dr Andreas Gross, który przeprowadził u nas egzamin pilotażowy. Dla uczniów klas trzecich była to znakomita okazja do sprawdzenia swoich kompetencji językowych, dla uczniów klas czwartych- powtórka przed zbliżającym się egzaminem, a dla klas pierwszych i drugich świetne wprowadzenie do wymagań egzaminacyjnych oraz możliwość uczenia się od starszych kolegów i koleżanek. Nasza niemiecka community jest bardzo zgraną grupą, która zawsze może liczyć na siebie. I już za niespełna dwa tygodnie (lubimy takie tempo) uczniowie klas czwartych przystąpili do egzaminu pisemnego, a w grudniu do ustnego DSD II, który jest nie lada wyzwaniem dla sił mentalnych i fizycznych, ponieważ sprawdza wszystkie sprawności językowe: słuchanie, czytanie, pisanie, mówienie i trwa 5 godzin! (Na szczęście z przerwami). Jak się okazało po otrzymaniu wyników w marcu, wszyscy przystępujący do egzaminu zdali go na najwyższym poziomie C1. Gratulacje!

Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu: Zwiedzanie i magiczna atmosfera

Grudzień spędziliśmy na przygotowaniach świątecznych, propagowaniu tradycji adwentowych, które w niemieckiej kulturze są równie ważne, jak same święta. Nie skończyło się tylko na dekorowaniu sal, cotygodniowym odpalaniu kolejnej świecy na wieńcu adwentowym i mówieniu wiersza (Advent, advent …) w oczekiwaniu na święta. Postanowiliśmy poczuć atmosferę świąt całkiem z bliska i połączone grupy DSD I i II wyruszyły na tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy do Wiednia. To był super wyjazd, podczas którego zwiedzaliśmy atrakcje w Czechach, ale kulminacją pobytu był Wiedeń. Już pierwszego dnia odwiedziliśmy jarmark pod pałacem Schönbrunn, a następnego zwiedziliśmy Belvedere z obrazami Klimta i Kunsthistorisches Museum, (na które zawsze jest za mało czasu), ażeby wieczorem zanurzyć się w świątecznej atmosferze na najbardziej znanym jarmarku pod ratuszem. Wrażeń i odczuć dla wszystkich zmysłów był co niemiara, a przede wszystkim rozkoszowaliśmy się językiem niemieckim w wydaniu wiedeńskim, o wiedeńskich przysmakach nie zapominając. Tak przygotowani na święta, bogatsi o tradycje niemieckie i austriackie i naładowani językiem niemieckim zakończyliśmy stary 2023 rok, żeby rozpocząć nowy 2024 z noworocznymi postanowieniami, oczywiście po niemiecku (tutaj prym wiodła 2c).

Nasze motto: Przyjemność i Efektywność

Ponieważ w grupach DSD łączymy przyjemne z pożytecznym, czyli naszą pasję do niemieckiego, z wysokimi standardami przygotowania do egzaminu lubimy organizować różne fajne akcje- na przykład egzamin próbny DSD II dla grup z 3ab i 2c połączony z Pizza-Party. Takie podejście pobudza wszystkie zmysły i sprawia, że nauka staje się przyjemniejsza i efektywniejsza.

No i na deser, pozostała jeszcze wymiana z RPA, która odbywa się również dzięki językowi niemieckiemu. Ale o tym więcej w osobnym wpisie!

To dopiero pierwszy semestr! Ciąg dalszy nastąpi.

Zachęcamy do śledzenia naszych relacji na bieżąco na facebooku #niemieckiwlote

Scroll to Top